Євросоюз готовий допомогти Україні з оплатою за газ, уряд готується докупити в Росії ще п’ять мільярдів кубометрів палива, але “Газпром” не поспішає підписувати тимчасовий контракт. Водночас є побоювання, що навіть цей документ не гарантуватиме українцям теплої зими.
Підсумки попереднього раунду тристоронніх консультацій між Україною, ЄС та Росією (21 жовтня) для багатьох стали несподіваними. Україна погодилася сплатити борг, а Росія відновити постачання газу. Попередньо домовилися укласти тимчасовий контракт на зимовий період, узгодили й ціну, за якою отримуватимуть паливо в наступні п’ять місяців. І у цей час “Газпром” не застосовуватиме правило “бери або плати”, за яким треба оплачувати весь заявлений у контрактах газ, навіть якщо за фактом викачано значно менше палива.
Однак деякі деталі залишаються незрозумілими. До прикладу, досі не відомо, скільки Україна купуватиме газу. “Обсяг палива, яке купуватиметься на цих умовах, буде уточнений додатково”, – заявили після переговорів у Міненерго.
Зараз у нас є 16,7 млрд кубометрів газу в підземних сховищах, але, як заявляє прем’єр-міністр, цього недостатньо: “Нам додатково потрібні ще п’ять мільярдів кубів газу, які можемо купити в Росії. Я досить скептичний щодо того, що з РФ можна вибудувати нормальні відносини, але побачимо, яким чином будуть розвиватися події 29 жовтня”. Глава уряду уточнив, що додаткові п’ять млрд кубометрів газу можемо купити й у європейців, збільшивши реверсні постачання.
Зараз у нас є 16,7 млрд кубометрів газу в підземних сховищах, але цього недостатньо: у НАК “Нафтогаз України” підрахували, що на опалювальний сезон потрібно 26,7 млрд кубометрів голубого палива
Цікаво, що в НАК “Нафтогаз України” підрахували: на опалювальний сезон потрібно 26,7 млрд кубометрів голубого палива. Це, за підрахунками компанії, на 24% менше, ніж торік. Тобто виходить, що із 16,7 млрд кубометрів газу перезимувати буде важко – його таки треба у когось знайти. Сумнівним виглядає й те, що нестачу палива можна покрити збільшенням реверсних постачань.
Третина росіян вважає, що Україні можна продавати газ дорожче, аніж ЄС. Як свідчать результати опитування “Левада-Центру”, 55% громадян РФ переконані, що російський газ в Україну слід продавати за тими ж цінами, що й у країни Західної Європи. Водночас 27% впевнені, що ціна для українців має бути вищою, а зробити знижку Києву готові лише 8% росіян. Аналогічне опитування щодо Білорусії показало: 48% росіян готові продавати газ Мінську на тих умовах, що й країнам ЄС. 12% хотіли б, аби Білорусія платила більше, а 30% – аби платила менше, аніж країни Євросоюзу.
|
Зараз ми отримуємо газ із двох європейських країн – Словаччини та Польщі. “Зі Словаччиною працюємо в нормальному режимі на рівні 27 мільйонів кубометрів на добу (
це поки що максимальний обсяг, який можемо одержувати з цієї країни. – “Пошта”). З Польщею також працюємо, але через те, що там також починається опалювальний сезон, обсяги скорочуються”, – розповів учора під час засідання Кабміну перший заступник голови НАК “Нафтогаз України” Сергій Перелома. Можливий і реверс палива з Угорщини, однак його досі не відновили. Виходить, що газ на зиму доведеться брати в “Газпрому”…
Для цього Україна повинна погасити борг три мільярди доларів. Перший транш – 1,45 млрд доларів – маємо відправити в Росію до кінця жовтня, ще одну частину боргу – 1,65 млрд доларів – до кінця року. В п’ятницю стало відомо, що ЄС допоможе Україні з оплатою російського газу. Для цього, як повідомляє The Wall Street Journal, Євросоюз уже найближчим часом збирається дати мільярд доларів.
Утім в уряді запевняють, що й самі мають гроші для покриття боргу. Відтак готові підписати тимчасовий договір про постачання газу в зимовий період за ціною 385 доларів за тисячу кубометрів. Документ планують підписати під час наступного раунду консультацій, які пройдуть 29 жовтня в Брюсселі. Тоді й стане зрозуміло, наскільки теплою для нас буде зима.
“Із Росією можна домовитися, але ж не факт, що вона діятиме відповідно до цих домовленостей”
Михайло Гончар, директор енергетичних програм Центру “Номос”, – про газові домовленості, можливість диверсій та “більярд” із Росією
– Домовленості щодо постачання газу в зимовий період означають, що у наступні п’ять місяців в нас не виникне проблем?– Це не означає, що ми убезпечені від припинення постачання газу. По-перше, газ ми маємо – треба виходити з цього. Можемо обійтися без додаткового об’єму палива – просто нам буде некомфортно.
По-друге, навіть коли, уявімо собі, ця додаткова угода, чи як її ще назвати (поки статус цього документа незрозумілий), буде підписана, це зовсім не стане гарантією, що Росія в один прекрасний момент не змінить своєї думки і не торпедує досягнуті домовленості.
Поки що я налаштований на сценарій кризи. Тож говорити про те, що питання вирішене до того, як документ не підпишуть, не варто. І навіть коли він буде підписаний, все одно ризики з’являтимуться. Ми бачимо це за мінськими домовленостями і за тим, як їх виконує Росія.
– Тривалий час у газових консультаціях не було відчутного прогресу, а 21 жовтня з’явилися чіткі пункти про ціну, період…
– Ні, ви перебільшуєте ступінь узгодженості цих домовленостей. Тобто те, що називається цифрами, – 385 доларів, п’ять місяців, п’ять мільярдів… це важливі елементи. Але в той же час не називаються інші, не менш важливі пункти. Понад те, “Газпром” їх ігнорує. Це графік постачання, паралельно графік транзиту, маршрут проходження газу.
Це все дрібниці, на які не звертають уваги, проте вони мають не менше значення, аніж те, про що ви сказали. Тим паче що є ще один важливий момент: російська сторона взагалі каже, що “Газпром” не має бути підписантом цього документа. Для нас це виглядає більш ніж нелогічно. Але логічним з точки зору є провокування газової кризи, бо тоді з “Газпрому” що питати? Він не підписав… Проблеми залишаються…
– А скільки газу нам потрібно буде взимку?
– Того, що є, достатньо. Іншого не матимемо. Адже вже почався підйом газу зі сховищ. Ми не знаємо, наскільки холодною буде зима, тому буде або менш комфортно, або більш комфортно. Проблема полягає в іншому. Можна мати газ у сховищах, але не мати можливості скористатися ним. Якщо, наприклад, будуть диверсійні дії на газосховищах… Влітку ми таке бачили, зокрема, підривання газопроводу на Івано-Франківщині в травні.
Тут ризики зосередженні не тільки в достатності чи недостатності резервів, а й у тому, що проти енергетичної інфраструктури можуть бути диверсії (лінії електропередач, газопроводи, залізниці). Ми це бачили на сході…
– Прем’єр-міністр заявив, що в листопаді може бути проміжне рішення Стокгольмського арбітражу. Чи може воно вплинути на ці переговори?
– Тут важко щось казати. Арбітраж не грає за чиїмись правилами – тільки за своїми. Тому складно прогнозувати, коли буде рішення. Загалом ви не повинні мати ілюзій щодо “добрих намірів” російської сторони. Гра з росіянами схожа на гру в більярд, тільки ви граєте за правилами, а російський партнер б’є вас києм по голові – ось така гра.
Тобто можна домовитися, може бути рішення Стокгольмського арбітражу, але ж не факт, що Росія діятиме відповідно до цих домовленостей. Якщо вона зігнорувала норми міжнародного права анексією Криму, агресією на сході, то чи дотримуватиметься рішення Стокгольмського арбітражу?
Розмовляв Назарій Тузяк