Дешевого долара вже не буде…

З початку року гривня знецінилася більш ніж на 50 відсотків

фото: blogs.ft.com
Цього тижня долар, євро і всі іноземні валюти дорожчали чи не кожного дня. Українці не встигали слідкувати за тим, як у банках і обмінниках переписували курс
Експерти і політики кажуть: вартість долара завищена тому, що на ринку працюють спекулянти, а керівництво Нацбанку нічого не робить, аби стабілізувати ситуацію. 
Крім того, на вартість долара уже відреагував ринок. Бензин на заправках подорожчав на 30 копійок. Також ростуть ціни й на продукти харчування, особливо це стосується групи іноземних товарів, які реалізатори купують за долари. Сільськогосподарська продукція на місцевих ринках поки не подорожчала, хоча хліб уже трохи додав у ціні. Експерти кажуть: якщо долар і надалі дорожчатиме, то стабільності цін на ринках нам довго спостерігати не доведеться. 
Економіст Віктор Борщевський каже: “Ми живемо в таких умовах, що зараз будь-що впливає на курс гривні. З останніх подій – це навіть інформація про гуманітарну допомогу від Росії, яка їде до України”. З його слів, економічно обґрунтований курс долара зараз не вищий 11 грн. “А може навіть 10-10,50 грн за долар. Звісно, що це несправедливо, коли одні гинуть на сході, захищаючи державу, а інші – заробляють на цій ситуації. Але наразі події складаються так, що найближчим часом дешевшати “зелений” не буде”, – розповідає “Пошті” експерт. 
Тому, з його слів, порядок на валютному ринку має навести Нацбанк, але там чомусь не поспішають це робити. 
Тим часом Національний банк України оптимістично оцінює перспективи гривні, чекаючи позитивних тенденцій для національної валюти у разі відновлення мирної обстановки в країні. Про це заявила голова Нацбанку Валерія Гонтарева цього тижня у Верховній Раді.  За її словами, знецінення гривні до рівня 15 – 20 грн за долар в осінні місяці, як це традиційно прогнозують учасники ринку, чекати не варто. 
“Ці цифри ми навіть не обговорюємо. Наші очікування такі, що з гривнею не тільки не повинно статися нічого негативного, а й мають відбуватися якісь позитивні моменти. Дивитися з оптимізмом у майбутнє – це те, що нам треба. Для цього потрібний мир у країні, це я вам скажу точно”, – відзначила Гонтарева. 
Нині Україні потрібна зовнішня фінансова допомога і політична стабільність. Кредит МВФ позитивно вплине на відновлення платіжного балансу і золотовалютних резервів
До слова, цього тижня Нацбанк вперше після тримісячної перерви вийшов на валютний ринок з інтервенціями і продав 69 млн доларів, інформує “Економічна правда”. Це було зроблено для того, аби зміцнити гривню, яка за два тижні знецінилася майже на 70 копійок на тлі новин про можливу відставку уряду. Як пояснила Валерія Гонтарева, регулятор виходив на ринок з курсом 11,93-12,26 грн за долар, показуючи ринку своє бачення вартості гривні. 
“Ніяких коридорів Національний банк більше не дає. НБУ займається тим, що стежить за інфляцією і гальмує ці процеси”, – додала вона. Голова Нацбанку підкреслила, що регулятор постійно відстежує розвиток ситуації на міжбанківському валютному ринку і має намір надалі контролювати ситуацію в посиленому режимі. 
За оцінками регулятора, валютний ринок перебуває у рівновазі, і підвищення попиту на готівкову іноземну валюту має інерційний характер, зумовлений політичними подіями. 
Нагадаємо, що валютний ринок лихоманить уже майже місяць, а саме від 24 липня після розпаду парламентської коаліції, коли Верховна Рада провалила голосування за урядові законопроекти про зміни до податкового законодавства і прем’єр-міністр Арсеній Яценюк заявив про відставку.  У результаті гривня після відносної стабільності в попередні три місяці подолала бар’єр у 12 грн за долар і таким чином з початку року знецінилася до долара більш ніж на 50%. 
Тим часом українські фінансисти наголошують, що стабілізувати курс гривні може лише другий транш кредиту від Міжнародного валютного фонду. 
“Якщо ми не домовимось про продовження кредиту від МВФ, то девальвація гривні лише посилюватиметься”, – розповідає “Пошті” Олександр Жолудь. – Нині Україні потрібна зовнішня фінансова допомога і політична стабільність. Кредит МВФ позитивно вплине на відновлення платіжного балансу і золотовалютних резервів. Тоді гривня може стабілізуватись. Тому важливо швидко закінчити війну і повернутися до реформування економіки. Чим швидше це станеться – тим краще”, – резюмує співрозмовник “Пошти”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5525 / 1.57MB / SQL:{query_count}