Чого хоче бізнес від Порошенка?

Експерти певні: новий президент має стабілізувати курс гривні, зменшити податковий тиск на підприємців, стимулювати конкуренцію та боротись із монополією

Учора під час зустрічі з представниками мас-медіа лідер дочасних президентських виборів Петро Порошенко запевнив, що продасть бізнес після інавгурації. “Одразу ж буде складено контракт з інвестиційною компанією щодо пошуку покупців”, – сказав він.
За інформацією “Української правди”, серед його найбільших активів – кондитерська корпорація Roshen з активами в Україні, Росії, Литві, Угорщині та Німеччині, “5 канал”, київський суднобудівний завод “Ленінська кузня” зі значними земельними ділянками в столиці і ПАТ “Севастопольський морський завод” (Севастополь, АРК). Також  Порошенко має 55% у спортклубі “5 елемент” у Києві, 50,08% Міжнародного інвестиційного банку, 49,996% страхової компанії “Країна”. Згідно з даними Укрдержреєстру, Порошенко залишається єдиним власником фонду, а керує ним його батько Олексій Порошенко.
Великим активом кандидата в президенти була також частка в автокорпорації “Богдан”, проте він неодноразово заявляв, що ще кілька років тому вийшов із цього бізнесу, обмінявши цю частку зі своїм партнером на частку в корпорації Roshen.
До слова: журнал Forbes на початку 2013-го оцінював статки Порошенка в 1,6 млрд доларів, порівняно з 1 млрд доларів роком раніше, проте з того часу переважна більшість українських активів подешевшала через ситуацію в країні. Крім того, корпорація Roshen, основний актив Порошенка, з літа 2013-го перебуває під санкціями Росії, другого за величиною її ринку збуту. Згідно з декларацією, доходи Петра Порошенка за минулий рік становили 51,83 млн грн, членів його сім’ї – 52 тис. грн.
Сьогодні “Пошта” поцікавилася в економістів і бізнесменів, чого вони чекають від нового керманича держави. Член Комітету економістів України Андрій Новак певен: основне відчуття, яким українці керувались на президентських і місцевих виборах, – об’єднання перед зовнішньою небезпекою. Як наслідок, уперше в історії України президента обрали у першому турі. 
“У суспільстві панує відчуття – єдності. Тому перші і найголовніші очікування від нового президента і нової влади стосуватимуться безпеки, – каже “Пошті” Андрій Новак. – Люди вимагають навести порядок із сепаратистами, бо хочуть, як і раніше, ходити безпечними вулицями, говорити українською мовою в усіх куточках України. Відправляти дітей на безпечне навчання і відпочинок”. 

А дива не буде…

Що стосується економіки, то тут усе складніше. Економіст Віктор Борщевський акцентує: Порошенко отримав бонус довіри з раціональних міркувань. “Нам потрібен президент! Тому цей кандидат отримав великий відсоток голосів. Кредит довіри до Порошенка не є дуже високим. Від нього очікують менше, ніж здається на перший погляд: миру і легітимності влади”, – пояснює “Пошті” Віктор Борщевський.
 До теми                          
Європейський Союз готовий підписати з Україною угоду про зону вільної торгівлі. Про це вчора у Києві заявив глава делегації Європарламенту в Україні Йоран Ферм. За його словами, Європейський Союз висловлює свою готовність підписати з Україною угоду про зону вільної торгівлі та продовжити переговори про запровадження безвізового режиму.
“Європейський Союз готовий надавати підтримку Україні як зовнішньополітичну, так і фінансову. Ми також готові підписати угоду про зону вільної торгівлі та завершити переговори про безвізовий режим”, – наголосив Йоран Ферм, інформує ipress.ua.
13 травня депутати ВРУ проголосували за всі чотири закони, необхідні для виконання першої фази Плану дій з лібералізації візового режиму з ЄС. 25 травня посол ЄС в Україні Ян Томбінський заявив, що не відкидає введення безвізового режиму з ЄС для українців до кінця поточного року.
Раніше прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк повідомив, що уряд планує впродовж цього року почати видавати біометричні паспорти і висловив сподівання, що Єврокомісія прискорить процес впровадження безвізового режиму між Україною і ЄС.
20 березня в.о. міністра закордонних справ України Андрій Дещиця заявив, що для впровадження безвізового режиму з ЄС потрібно ухвалити “декілька законів та кілька підвідомчих актів, які передбачають введення біометричних паспортів, контроль на кордонах”.
З його слів, перше завдання президента – провести парламентські перевибори. “Він має запустити чи продовжити механізм зміни влади. Люди вже не чекають покращення. Це показав приклад Тимошенко. Нас не потрібно рятувати, для нас треба працювати! Після Майдану українці зрозуміли – сподіватися можна лише на себе! Новий гарант має реалізувати вимоги Майдану. Насамперед – самоврядування і розвиток бізнесу”, – веде далі експерт.
– Ініціативним людям мають дати можливість розвиватися. Годі покривати рейдерство, адже економіка і бізнес дуже пов’язані з політикою. Віктор Борщевський каже: найперше завдання для Порошенка – забезпечити розвиток бізнесу, стимулювати конкуренцію, боротись із монополією. “Не варто воювати з олігархами. Треба запустити механізм конкуренції. Хто її витримує – працює”, – резюмує економіст.
Фундаментальні зміни люди будуть чекати не раніше, ніж за три місяці
Люди розуміють, що країна в дуже важкій ситуації, тому навряд чи тепер сподіваються на підвищення соціальних стандартів. Проте, якщо “соціалку” ще вріжуть, українці цього не витримають.
“Люди очікують, що політику затягування пасків надалі не проводитимуть.  Соцстандарти не мають скорочувати і виплачувати їх мають вчасно. Це завдання для президента на перший і другий квартал. Поки цього буде достатньо. А після другого кварталу очікування будуть зростати. Тоді вимоги суспільства будуть більші: сподівання вищих зарплат, пенсій, зменшення безробіття, збільшення соціальних допомог. Фундаментальні зміни люди будуть чекати не раніше, ніж за три місяці”, – розповідає “Пошті” Андрій Новак.
Економіст певен: те, що люди організовано обрали президента в першому турі, свідчить про те, що вони хочуть жити краще. “Українці розуміють –   покращення не настане завтра, післязавтра, або через місяць чи навіть рік”, – каже Новак.

Хочуть менше податків

Підприємці очікують від нового глави держави значного скорочення податків та скорочення митних процедур.
“Бізнес очікуватиме не загальних фраз, а конкретних дій. Адже Порошенко бізнесмен, який на своїй шкірі відчував усі недоліки податкової і митної систем. Він, як і всі ми, з цим жив, боровся, ухилявся, приховував... Бізнес-середовище насамперед має відчути зміни”, – додає Андрій Новак. 
Великі сподівання і у представників львівського бізнесу. Голова Комітету підприємців Львівщини Роман Зафійовський акцентує: насамперед має бути зменшена кількість податків. “Не розмір, а саме кількість, бо вони суттєво ускладнюють роботу бізнесменам, ведення фінансової звітності тощо. Це звужує можливості корупції”, – певен Роман Зафійовський.

Акцент на стабілізацію гривні

Економіст Андріан Фітьо пояснює “Пошті”, що для нормального життя і роботи бізнесу насамперед треба навести порядок на фінансовому ринку.  
“Перше  і основне завдання – стабілізуватися курс гривні. Гривня почне зміцнюватися і ми можемо очікувати курс 10 грн 50 коп. за долар, а не 12. Це в середньостроковій перспективі, за два-три місяці. Друге: зросте капіталізація українських підприємств, тобто з дня на день буде зростати ціна акцій на українські підприємства. 
Третє: потік інвестицій у реальні сектори економіки. Це три базові аспекти, які має змінити Порошенко в середньостроковій, а, можливо, і в короткостроковій перспективі”, – каже  “Пошті” Андріан Фітьо.

 Долар не дешевшатиме допоки на сході неспокійно          
Курс долара не знизиться до врегулювання ситуації на сході України. Про це вчора зазначив міністр фінансів України Олександр Шлапак, інформує РБК-Україна. 
Зі слів урядовця, Нацбанк України поки не має можливості втримати курс долара від подальшого зростання, а його зниження можливе лише після того, як “ситуація на cході заспокоїться”. “Певен у тому, що у НБУ є достатньо досвіду і можливостей тримати ситуацію на тому рівні, на якому тримає, а як тільки трохи заспокоїться ситуація на cході України, я переконаний, що ми зможемо в подальшому опустити курс. Інше питання  в тому, наскільки нам треба його опускати. Але це вже будемо сидіти і радитися”, – каже Олександр Шлапак. 
Він запевнив, що в уряду є можливості опустити курс гривні до 10,5 грн за підсумками року. “Будь-який економіст вам скаже, що збалансований курс, це коли ви маєте як мінімум нульове сальдо торгівлі товарами і послугами, 10,5 грн за долар нам достатньо. Інша річ, якщо збережеться курс на рівні 11 грн, щоб стимулювати якісь експортні потоки. Це – питання політики, яке буде ще обговорюватися додатково”, – додав міністр.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4182 / 1.63MB / SQL:{query_count}