Гривня знову обвалилася. Тепер долар коштує більше десяти гривень. Незважаючи на те, що таке падіння національної валюти було прогнозоване, для декого це все ж таки стало несподіванкою.
Гривня – це теж політика
Віталій Рисін, декан фінансово-економічного факультету Інституту банківської справи НБУ пояснює “Пошті”, що в майбутньому курс гривні залежатиме від того, які заходи будуть вжиті, а робити щось наразі може лише Нацбанк.
“Інтервенції на валютному ринку будуть залежати від того, яку політику проводитиме Центральний банк. Чи взагалі залишились у країні ресурси, які дають можливість впливати на валютний курс? Важливо – наскільки швидко вдасться стабілізувати ситуацію”, – каже наш співрозмовник. Адже вже є масовий відтік депозитів. Це близько семи мільярдів гривень за декілька останніх днів. Звісно, все сконцентрувалось на готівковому ринку, і відповідно курс йде вгору. Люди почали масово конвертувати гривні у валюту. Це створює додатковий тиск на валютний ринок. Тому все залежить від того, коли це зупиниться”, – розповідає Віталій Рисін.
Експерт вважає, що “новий голова Нацбанку Степан Кубів – професіонал”, тому сподівається на дієві кроки з боку Національного банку для стабілізації ситуації. Проте прогнозувати курс гривні в майбутньому – важко, адже все залежить від того, як розвиватиметься ситуація. “Чи вдасться зараз зупинити відплив коштів. Багато залежить від політичної ситуації. Це дуже важливо”, – резюмує економіст.
Є шанс на стабілізацію
Натомість фінансовий аналітик Ерік Найман певен, що шанси на стабілізацію курсу біля 10 грн за долар – дуже високі. Про це експерт написав на своїй сторінці у Facebook.
“Добре те, що НБУ активно включився в процес підтримки ліквідності українських банків з тим, щоб ті виконували свої зобов’язання перед вкладниками, які побігли достроково розривати депозитні договори. Отримана вкладниками гривня частково йде на валютний ринок, що посилює тиск на гривню. Але зараз не доводиться вибирати, бо банківська криза є гіршим наслідком, ніж девальвація гривні”, – певен Ерік Найман.
“Аварійний план”
Тим часом уряд і Національний банк мають намір провести конференцію і оприлюднити антикризову програму вже сьогодні або завтра, інформує УНІАН. “Центральний банк вживає заходів, метою яких є зупинити відтік капіталу з України”, – сказав голова Нацбанку Степан Кубів. За його словами, Україна розраховує на допомогу з боку Міжнародного валютного фонду, місія якого очікується в Україні найближчим часом.
Також він повідомив, що найближчими днями планується проведення широкої дискусії з банкірами з так званого аварійного плану. При цьому Степан Кубів пообіцяв, що Нацбанк зробить усі необхідні зусилля, щоб уникнути втрат вкладників у ситуації, що склалася.
В. о. президента України Олександр Турчинов, що представив нового голову Нацбанку, зазначив, що на Центральний банк покладено завдання щодо стабілізації банківської системи і курсу національної валюти. За його словами, наявний план дій повинен відновити стабільну роботу банківської системи без втрат для вкладників. Також Турчинов зазначив, що Степан Кубів не тільки професійний банкір, але й прекрасний менеджер.
“Зараз на його плечі покладено завдання перекрити тіньовий відтік фінансових ресурсів з України, всі офшорні схеми. НБУ має забезпечити тотальний фінансовий моніторинг”, – підкреслив Олександр Турчинов.