У Євросоюзі все більше країн висловилися за запровадження санкцій проти української влади. А Сполучені Штати Америки вже скасували візи деяким українським посадовцям, які безпосередньо причетні до застосування сили проти мітингувальників на Майдані. Про це посол США Джеффрі Пайєтт заявив журналістам після брифінгу міністра закордонних справ Леоніда Кожари з представниками дипмісій в Україні, інформує УНІАН.
“Ми вже казали, що всі інструменти нашої політики зараз викладено на стіл, і я очікую, що невдовзі з Вашингтона пролунають нові заяви. Ми дуже чітко дали зрозуміти нашу позицію щодо засудження насильства в контексті Майдану і, в той же час, висловилися за те, що право на мирний протест має бути захищено”, – сказав Пайєтт.
Так, прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск у сеймі країни заявив, що настав час для запровадження по відношенню до України санкцій. За його словами, “санкції – це скоріше моральна реакція, ніж елемент, який може привести до позитивних ефектів”.
Президент Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу вчора ввечері провів телефонну розмову з президентом України, інформує УНІАН, під час якої закликав негайно покласти край насильству в Україні і нагадав про можливість запровадження адресних санкцій з боку Євросоюзу.
У свою чергу, глава бельгійського МЗС Дідьє Рейндерс заявив, що Бельгія підтримає санкції ЄС відносно влади України. “Прийшов час перейти до іншого етапу – до санкцій”, – наводить слова міністра бельгійське агентство Belga.
Рейндерс рішуче засудив і назвав неприйнятним насильство по відношенню до демонстрантів, для застосування Євросоюзом санкцій потрібна “одностайність країн ЄС, якої на даний момент немає”.
“Знаю, що мій німецький колега дотримується того ж переконання, що і я. Аналогічну реакцію я бачу з боку мого шведського колеги. Ми повинні спробувати переконати якомога більше колег приєднатися до нас”, – сказав глава МЗС Бельгії. При цьому він вказав, що мова не йде про застосування санкцій заради санкцій, а “санкцій для початку діалогу”. Президент Литви Даля Грібаускайте також висловилася за санкції. Канцлер Німеччини Ангела Меркель назвала події в Україні “шокуючими” і заявила про необхідність застосування адресних санкцій. “Розвиток подій в Україні шокує, Європа повинна обговорити адресні санкції щодо винних осіб”, – повідомляється в Твіттері Міністерства закордонних справ Німеччини. На зустрічі Ангели Меркель з президентом Франції Франсуа Олландом у Парижі вони заявили, що події в Україні є “огидними і неприйнятними”.
Тим часом український народ, громадські лідери і опозиціонери закликають світову спільноту про запровадження санкцій. Одна з лідерів Євромайдану, співачка Руслана Лижичко оголосить голодування, якщо Євросоюз не застосує санкції проти української влади і зокрема Віктора Януковича. Про це вона заявила в Брюсселі в Європарламенті 19 лютого під час прес-конференції, присвяченій ескалації насильства в Україні.
У Львові громадські діячі теж планують на знак протесту розпочати голодування. Про це вчора пізно ввечері “Пошту” повідомив голова громадської ради Зеновій Бермес. “Ми не можемо зрозуміти керівників найвпливовіших держав світу, які спостерігають за протистоянням між владою в Україні та народом і зволікають із застосуванням санкцій до винуватців убивств мирних громадян з боку влади, яка, відмиваючи незаконно зароблені гроші в Україні, розміщує їх у банках країн Європи та Америки, а також офшорних зонах. У знак протесту ми оголошуємо безстрокове голодування, аж до вжиття санкцій з боку міжнародної спільноти до винуватців убивств мирних громадян в Україні”, – йдеться в заяві.
“Настав час санкцій”
Павло Розенко, парламентар, – про те, коли і чому європейські країни можуть застосувати санкції для українських олігархів і людей наближених до влади
– Пане Павлe, опозиція вже давно говорить про те, що до українських олігархів мають бути застосовані санкції... Тепер розмови довкола цієї теми знову активізувались.
– Санкції мають стосуватись тих, хто безпосередньо задіяний у силовому протистоянні в Києві. До тих, хто прямо причетний до смерті людей, порушення прав і свобод, і до того неподобства, що відбувається з боку влади відносно мирних громадян. І з іншого боку, – це люди великого бізнесу, який повністю підтримує негативні процеси. Таким чином створюючи так звану економічно вигідну подушку для представників влади.
– Розкажіть, будь ласка, про які санкції йдеться?
– Насамперед – про візові обмеження. Також є уважне стеження за рухом капіталів цих людей. Можливо, дійде навіть до арешту майна і рахунків. У зв’язку з перевіркою законності всіх цих заощаджень і капіталів. Це системний процес. І в разі його застосування – це дуже вдарить по цих людях.
– Чи звертались представники опозиції до конкретних країн?
– Свої капітали і активи ці люди мають у країнах ЄС або в Америці. І зрозуміло, що рішення про застосування санкцій можуть приймати лише ці держави. Такі прохання з боку опозиції були неодноразово. Думаю, що першим пунктом щодо введення таких санкцій можуть бути ті конфлікти, які відбувались у Києві. Саме вони підштовхнуть європейську спільноту до прийняття відповідних рішень.
– Як бачимо, країни Європи не надто поспішають вводити санкції, хто про це багато і давно говорить?
– Санкції – це вже останній захід, і безумовно, якщо є можливість обійтись і їх не застосовувати, Захід робитиме все, щоб цього не робити. Це останній варіант. На мою думку, зараз час для цього настав, але в якому вигляді, і як саме це відбуватиметься, не знаю. Треба чекати конкретних рішень.
– Але чи дочекаємось?
– Багато залежить від того, що відбуватиметься найближчими днями в Києві, якщо влада надалі обмежуватиме права мирних демонстрантів і застосовуватиме зброю, якщо будуть спроби силового придушення протесту, то думаю, що санкції введуть. Якщо влада піде на компроміс і продовження мирних переговорів, тоді ЄС і США дадуть шанс і не вводитимуть санкції.
– Чи торкнуться санкції тих, хто має легальний бізнес в Європі?
– Їх застосовуватимуть до тих, чиї імена пов’язані безпосередньо з українською владою. Або з корупційними діяннями, що впливають на обмеження прав людини в Україні. Звичайних бізнесменів не чіпатимуть. Це матиме не загальний характер, а персональний.
– Чи можете назвати прізвища цих людей?
– Не хотів би називати їх...
“Народ, який поставив вимоги, має відчути зміни”
Степан Кубів, парламентар, – про підпал Будинку профспілок, потреби Євромайдану, хворобу Парубія і вбитих українців
– Пане Степане, ви були комендантом Будинку профспілок, який учора горів. Розкажіть, будь ласка, як усе трапилось?фото: Олександр Ковальчук
– “Тітушки” стояли за “Беркутом” і кидали каміння, розбивали вікна в Будинку профспілок. Вони його просто спалили...
– Люди з Майдану до цього підпалу не причетні?
– Ні, мітингувальники до цього не причетні. “Тітушки” кидали суміші з запалюванням. Наголошую, вони стояли за спиною “Беркуту”. Займисту суміш і каміння почали кидати в кімнату, де знаходився прес-центр журналістів. На щастя, представників мас-медіа на той час там було дуже мало. Дякувати Богові – цей підпал не був фатальним. Незважаючи на всі події Майдан залишається здоровий духом.
– Прошу сказати, чи змінилися вимоги майданівців і опозиції?
– Ні, наші вимоги незмінні. Перше – дочасні вибори Президента і парламенту, друге – повернення до Конституції 2004-го року. Третє – звільнення затриманих активістів і тих, на кого заведені кримінальні справи. І останнє – сісти за стіл переговорів.
– Опозиція готова сісти за стіл переговорів із Януковичем?
– Досить крові. Треба вирішувати питання так, щоб народ, який поставив вимоги, справді відчув зміни. Має бути зупинене кровопролиття і винні мають відповідати. Те, що зараз відбувається в країні – це дії не проти опозиції, а проти українського народу.
– Розкажіть, чим ви зараз займаєтесь на Майдані?
– Організаційною роботою і адміністративно-господарською.
– Будь ласка, детальніше...
– ... Штаб, медична служба. Допомагаю шукати медикаменти для медиків. Їх потрібно багато. Вирішую багато поточних питань щодо життєдіяльності Майдану. Це і харчування, і біотуалети... Дбаю, аби була відповідна служба для журналістів, тобто інформаційна служба.
Людей приїжджає багато. Десятки тисяч... займаюсь їх розселенням. Формуванням нових комендатур, санітарних служб та інших, які забезпечуватимуть якісне харчування, проживання людей. Хоч би мінімальне, яке потрібне.
– Чи бракує в Києві продуктів?
– Так... Враховуючи, що головним форпостом був Будинок профспілок, там були холодильники, холодильні камери, холодні склади. Нині все ж треба починати з початку.
– Де ж це все тепер буде?
– Нині все функціонує у комітеті Державного телебачення і радіомовлення України. Там організаційний блок, медична служба, лазарет, лікування і розселення людей.
– А де штаб?
– Він у іншому місці... Також повністю функціонує сцена...
– То де штаб?
– Про це не будемо говорити. З точки зору безпеки.
– Розкажіть, а де зараз ті, хто приїжджають до Києва?
– Розселення людей в КМДА. Приїжджі налаштовані рішуче, адже влада почала стріляти нас бойовими патронами, автоматами Калашникова, гранатами, обмотаними гайками і всім іншим. Майдан добре організований з точки зору функціональності, доцільності й безпеки людей.
– Прошу сказати, чого найбільше тепер не вистачає у столиці?
– Потрібний одноразовий посуд. Сир, тушонки, цукор, ковбаси, які можуть лежати. Також організовано скриньки для збору коштів. Усе йде на потреби Майдану.
– Пане Степане, скажіть, чи відомо вам, що трапилось із Андрієм Парубієм? Була інформація, що в нього інсульт, згодом – це спростували...
– Андрій Парубій був хворий, мав температуру. Це дало ускладнення на легені, був дуже високий тиск і це вплинуло на серце. Повірте, нервів і здоров’я – це коштувало не одній людині, яка бачила декілька десятків смертей на Майдані.
– То скільки ж убитих?
– Є нині дві цифри: офіційна і неофіційна. Перша – близько тридцяти. Але насправді їх більше, може п’ятдесят.
– Чи є серед них львів’яни?
– Знаю, що є серед загиблих декілька чоловік із Західної України. Нехай поки це питання залишиться неозвученим.
– Що ж опозиція планує робити далі?
– Бог і Україна – найвищі цінності людей Майдану. Чіткий план у нас є.
– Який?
– Давайте на цьому закінчимо....
Розмовляла Наталія Кайзенберг