“Зелений” землетрус

Долар щодня дорожчає. Експерти вже охрестили події на валютному ринку в Україні надзвичайним станом. Що буде далі – ніхто не знає…

фото: Андрій Польовий
Валютний ринок України вже другий тиждень поспіль лихоманить! Долар і євро – дорожчають, відтак гривня – знецінюється. Лише вчора „зелений” підскочив аж на 12 копійок, та це й ще не межа. 
Ніхто не береться прогнозувати, на якій позначці зупиниться долар. Але, очевидно, що національна валюта і вся економіка перебувають далеко не в найкращому становищі. Слідом за доларом вже подорожчали деякі продукти, бензин, побутова техніка, яку ми привозимо з-за кордону, та інше. Крім того, банки не мають грошей, аби повернути вкладникам депозити. Експерти вже назвали ці події надзвичайним станом у фінансовій сфері.

Продукти, бензин і побутова техніка – дорожчають

Наша економіка – доларизована, тому від курсу долара залежить усе: від вартості харчів до нерухомості. У львівських магазинах продавці кажуть, що продукти наразі не дорожчали, але, якщо ситуація на валютному ринку не стабілізується, здорожчання не оминути. “Зараз ті продукти, які нам привозять з Польщі, вже подорожчали”, – розповідає “Пошті” продавчиня Ганна. – Думаю, що дешевше нічого вже не буде, хіба дорожче…”
Ринок бензину теж чутливий до курсу долара. Найпопулярніший А-95 вже подорожчав на 15-20 копійок. І, відповідно, дорожчатиме й далі, адже нафту купують за долари, а бензин продають за гривні. Водії в свою чергу зізнаються, що були готові до здорожчання пального.
Пральні машини, холодильники та інша побутова техніка, яку завозять із-за кордону, також уже подорожчала на 5-10%. Варто зазначити, що на цьому ринку є спекуляції, адже техніка наразі закуплена за старим курсом, а продають її вже за новим.  

Дешевого долара вже не буде

Експерти кажуть, що така ситуація на валютному ринку була прогнозована. Адже золотовалютні резерви на межі і навіть російські гроші не врятують нашу економіку, якщо ми й надалі будемо їх витрачати на покращення життя урядовцям. 
Директор Центру економічного розвитку Олександр Пасхавер певен: Україні краще вже оголосити дефолт, аніж просити гроші в Росії під якісь принизливі політичні умови. “Дефолт справді зараз близький як ніколи. Ми чомусь налякали людей і вимовляємо слово “дефолт” майже як “вибух сонця”. Але ж ви пам’ятаєте, у 1998 році був дефолт у Росії. Правда, одразу після цього прем’єр пішов у відставку”, – зазначив “Пошті” Олександр Пасхавер. 
Ми тепер у такому становищі, що нам хіба просити у когось під якісь принизливі політичні умови
З його слів, дефолт не є катастрофою, але це ганьба. “Уявіть собі, що ви приходите до своїх приятелів, які вам позичали гроші, і кажете: “Хлопці, я не можу вам заплатити”. І повертаєте їм по 50% від позиченого. Ви посваритеся, вам не будуть вірити далі, не будуть давати в борг”, – сказав економіст інформує експресо.tv.
Він не знає, чи є якась альтернатива дефолту в цій ситуації. “Навіть не уявляю собі, де можна зараз взяти гроші. Ми тепер у такому становищі, що нам хіба просити у когось під якісь принизливі політичні умови. Але це – у того ж Путіна. Я, звісно, ніколи не керував державою, але з моєї точки зору – краще вже оголосити дефолт”, – резюмує Олександр Пасхавер.

А ”зелених” немає…

Натомість у Нацбанку запевняють, що ситуація на українському валютному ринку є керованою і контро­льованою, а НБУ використовує широкий спектр інструментів для протидії спекулянтам.  
Зі слів виконувача обов’язків прем’єр-міністра Сергія Арбузова, НБУ посилив моніторинг ситуації, щоб знизити підвищення попиту на валюту. А попит на валюту таки чималий. У обмінниках кажуть: валюти обмаль. Люди більше купують і майже не здають доларів. Натомість у банках заспокоюють: іноземна валюта подорожчала, але є у вільному продажі. Але це лише на словах. “Пошта” зателефонувала до кількох банків у Львові й з’ясувалось, що долари таки в дефіциті. 

Нацбанк пішов на девальвацію


фото: Андрій Польовий
Поза тим, в час валютних коливань Нацбанк вперше за півроку офіційно визнав падіння курсу. І встановив офіційний курс національної валюти на рівні 8,70 грн за долар та запровадив тимчасові правила. Ними уповільнюють обіг платежів та обмежують деякі валютні операції, у тому числі – вивід валюти за кордон. Зміни передусім торкнуться бізнесу, і пересічних українців не мають зачепити. 
Втримувати ринок валюти Нацбанк обіцяє й за рахунок золотовалютного резерву. “Ми впевнені, що найближчим часом короткостроковий попит на валюту знизиться. Ринок почне працювати у більш вузькому коридорі курсових коливань”, – сказав Ігор Соркін, голова Національного банку України. “Національний банк вперше усунув подвійність, двоякість валютного курсу. Офіційний валютний курс і ринковий стали єдиними. Це дуже важливо для економіки”, – повідомив банкір Роман Шпек.
Люди більше купують і майже не здають доларів
Проте не все так гарно, адже українці не можуть забрати з банків валютних депозитів. Банкіри кажуть, що через велику кількість бажаючих забрати гроші з фінустанов, ресурсу для всіх не вистачає. Тому в першу чергу повертають тим, в кого закінчується термін депозиту, усіх інших просять чекати. 
Поки українці ледь зводять кінці з кінцями і панічно полюють за дорогими доларами, дехто на валютних коливаннях уже встиг заробити. І чомусь підозрюю, що цей “хтось” не простий українець, який отримує зарплату в гривнях.
“Валютний курс – це термометр”
Сергій Терьохін, член парламентського комітету з питань податкової та митної політики, – про курс долара, кризу і в чому краще тримати заощадження
– Пане Сергію, прошу сказати, до чого може призвести те, що долар стрімко росте?
– Ми дуже залежні від долара. Тому, якщо долар дорожчає, усі, хто отримують зарплату в гривнях – бідніє. Якщо, не дай Боже, людина має кредит в доларах чи євро, то зобов’язання по ньому в неї зростають. 
– Отже, виграють ті, хто мають валюту?
– На запитання, хто виграв, а хто програв, відповідаю: якщо у вас є сейф з іноземною валютою долари, євро чи навіть рублі – ви виграли, а ті, хто мають гривні – програли. 
– Прошу сказати, чи долар й далі дорожчатиме?
– Так, саме це зараз і відбувається. Нині міжбанк закриється на рівні 8,8-8,9 грн за долар.
– Чи може ”зелений” коштувати більше, ніж 9,5-10 грн за долар?
– Ніхто не знає, що буде. Валютний курс – це термометр. Він показує, скільки валюти прийшло в Україну по різних витоках: оплата за експорт, гроші заробітчан, так звані не торгові платежі або інвестиції, які ”якийсь” дурень захоче зробити зараз в Україну. А виходить по двох головних причинах: перше – купівля будь-якого імпорту, друге – швидке виведення коштів з країни. 
– А зараз гроші вивозять з України?
– Так, саме тепер відбувається величезний відтік капіталів. Такого ніколи не було.  
– Скільки це?
– Щодня близько двох мільярдів доларів... 
– Пане Сергію, що ви б порадили пересічним українцям. У якій валюті тримати свої гроші?
– Долар і євро потрібно тримати, і в жодному разі не міняти. Якщо маєте гривні й у вас мало грошей – теж не міняйте. На курсі ви втратите. 
– Прошу сказати, чи не повторимо ми сценарій 2008-го?
Така ситуація була в 1998 році. Бо тодішній уряд робив те саме, що робить теперішній. Всі податки уряд спрямував не на зарплати, а на власні потреби. Гроші почали дерибанити. Цей уряд так робить майже три роки. Третина бюджетних коштів йшла на фінансування приватних компаній, пов’язаних з урядом.
– Чи може бути вихід з цієї ситуації? 
– Можна піти шляхом, яким радить МВФ. Тобто, зменшити виплати на соціальну сферу і бюджетникам. Проте можна третину бюджету, тобто наших податків, ”пустити” на цих бюджетників, але більше не брати кредитів від Росії, МВФ, ЄС, Китаю тощо, аби профінансувати прекрасне життя цього уряду. Українські урядовці користуються грошима, які їм не належать. Вони їх імперативно збирають і так само роздають.
Розмовляла Наталія Кайзенберг
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4554 / 1.62MB / SQL:{query_count}