Більше ніж рік українська гривня повільно, але впевнено дешевшає відносно долара. Натомість у Нацбанку запевняють: гривня стабільна, як ніколи. І це насторожує, адже як показує практика, влада і український народ по-різному оцінюють ситуацію в країні, у тому числі й економічну.
Фінансові експерти кажуть: паніку створювати не треба, особливо на фоні тих політичних подій і процесів, які відбуваються тепер в Україні. Але вперта і нерозумна боротьба проти зростання долара може спричинити різкий стрибок “зеленого”, а за ним полізе вгору і євровалюта.
Економічна ситуація важка
Відтак здорожчання долара почалось ще з осені минулого року. Але за останні декілька днів він зріс майже на 30 копійок. Українці, навчені гірким досвідом 2008-го, купують долари. Експерти в свою чергу запевняють, що для девальвації наразі причин немає, але послаблення національної валюти таки очікувати варто.
Економіст Ростислав Слав’юк називає щонайменше чотири причини через які гривня поступово слабне. “Перша причина, – це загальний стан в економіці й фінансах, який нагромадився за два-три останні роки. Друга – запозичення, незбалансованість і дефіцит бюджету”, – розповідає “Пошті” експерт.
Третьою причиною, з його слів, є недостатньо фаховий менеджмент Кабінету Міністрів. “Не те, що хочу когось критикувати, але все-таки менеджмент уряду не був гнучкий. І так звані заяви про стабільність швидше за все призвели до того, що “пакращєння” не настало. Крім того, невідомо як будуть здійснюватись запозичення і головне їх вартість. Дешевих грошей урядовці таки не знайшли. І невідомо скільки і коли доведеться повертати”, – веде далі наш співрозмовник. Тобто, ті всі причини наклалися і це спричинило ріст долара.
Ростислав Слав’юк певен, що населення і люди бізнесу чекали, що курс долара буде приблизно 8,50 гривень за “зелений”. Тому логічно, що всі потягнулись до цього курсу. “Це можна назвати настроєм. Адже ніхто не хоче продавати долар дешевше, бо зрозуміло, що він буде дорожчим. І на останнє місце я поставив би політичну ситуацію. Думаю, що та політична ситуація, яка склалась в Україні не викликає повальної паніки на фінансовому ринку. Панічні настрої є самі по собі, бо люди бачать, що економічна ситуація важка, але не через політику”, – певен економіст.
Політика таки впливає
Натомість у розмові з ”Поштою” директор Центру економічного розвитку Олександр Пасхавер не сумнівається, що саме політика розхитала фінансовий ринок. “А хіба могло бути інакше?”, – відповідає питанням на питання економіст. – Рейтинг України знижується, в країні нестійке становище. Тут нічого дивного, що населення скуповує тверду валюту.
Звісно, це пов’язано з політичною ситуацією в Україні, адже через будь-яку невизначеність народ тікає від валюти тієї країни, яка перебуває у зоні ризику чи невизначеності. Економічна ситуація в умовах невизначеності теж погіршується. Чим довша буде невизначеність тим довшою буде негативна динаміка. Тому ми залежимо від політики”, – резюмує експерт.
Повторення 2008-го не буде
Незважаючи на революційні події і немалі проблеми в економіці, такого обвалу гривні, як у кризовому 2008-му, не буде. Експерти запевняють, що ситуація не дуже складна.
“І дуже відрізняється від ситуації 2008-2009-го. Людей не треба лякати, бо тих причин, які були тоді, зараз в Україні немає. Зокрема, відсутні зовнішні причини, які були тоді. Зараз треба встановити вищим офіційний курс долара до гривні. Краще піти назустріч ринку, ніж бути в дисонансі з ним. Тепер офіційний курс має бути 8,50 гривень за долар. Не варто довго тримати курс на рівні 7,99 гривень за долар, як це робить Нацбанк”, – пояснює Ростислав Слав’юк.
Він певен: якщо Мінфін і Нацбанк продовжуватимуть боротьбу із зростанням курсу долара, то це може призвести до того, що долар зросте до 9,50 грн. “Треба рухатись за напрямком курсу валюти, тоді ситуація буде стабільною, якщо ні, – ситуація вийде з-під контролю”, – резюмує експерт.
”Новий” уряд не вирішить усіх проблем
The Financial Times повідомила, що фінансова допомога Україні з Росії дасть змогу зберегти фінансову стабільність, однак не поверне стабільність на вулиці Києва, де донедавна тривало протистояння учасників протестів та підрозділів МВС.
На останній сесії Верховної Ради людям дали надію, що незабаром в країні буде новий уряд. Це мало би означати, що соціальна напруга спадатиме, отже й фінансовий ринок мав би стабілізуватись. Так Олександр Пасхавер каже, що все залежатиме від того, як українці оцінять новий уряд.
“Все залежить від того, чи населення сприйме “нову владу” як ознаку стабілізації. Тут дуже багато залежить від поведінки лідерів опозиції. Якщо влада і опозиція домовляться – це не означає, що підприємці й люди сприймуть цей новий уряд. Якщо так – курси валют стабілізуються, якщо ні – долар дорожчатиме й далі. Треба розуміти, що є суб’єктивне сприйняття нестабільної ситуації”, – резюмує директор Центру економічного розвитку.
”Якщо політичну ситуацію в Україні не стабілізують, то долар може кoштувати й 9 гривень”
Олександр Жолудь, провідний експерт Центру ретроспективних досліджень, – про те, як економічні і політичні чинники впливають на курс національної валюти
– Пане Олександрe, останнім часом долар і євро дорожчають. На вашу думку, чому?– Маємо об’єднання економічних показників: внутрішніх, зовнішніх і політичних. Але треба визнати – ще з другого півріччя 2012-го в країні триває рецесія. Цей період є тиск на гривню. Можемо бачити це за такою ознакою: офіційний курс як був, так і залишається два роки поспіль на рівні 7,99 грн за долар, але на міжбанку чи на готівковому ринку він стабільно більше восьми гривень.
Вже з осені 2012-го долар коштував більше ніж 8,10 грн, а восени минулого року (ще до акцій протесту) – 8,20 грн. Тобто бачимо відхилення і певний тиск на гривню у тій економічній ситуації, яка була в попередніх роках.
По-друге, Російська Федерація, яка є найбільшим торговельним партнером України, переживає уповільнення економічного зростання. За оцінками російських аналітичних центрів, включаючи державні, минулого року в них зростання було на рівні 1,5%, що є найнижчим показником зростання після 2012-го року. Росія, щоб підвищити зростання, пішла на послаблення російського рубля. Зі статистики видно, що росіяни серйозно ослабили рубль до долара і євро. Такого рівня не було з 2009 року. По євро такого низького курсу взагалі не було. Це зовнішній фактор, адже Росія залишається для нас найбільшим торговельним партнером.
– Чи може на курс долара впливати неспокійна політична ситуація в країні?
– Так, крім об’єктивних економічних чинників є ще й політичні, які безумовно мають свій вплив.
– Розкажіть, будь ласка, про об’єктивні економічні причини?
– Спочатку року в Україні попит на валюту більший, ніж пропозиція. Це частково пов’язано із сезонністю, адже на початок року гроші ще не приходять, водночас по імпортних контрактах потреба у валюті щороку зростає. І цього року теж.
Багато імпортерів працюють з українським роздрібом. Напередодні новорічних і різдвяних свят активізувались продажі імпортних товарів. Тобто гривня, яка прийшла за телефони чи інші товари, передається імпортерам і вони закуповують за неї наступну партію, але вже за долари. Така ситуація повторюється щороку. Але тепер крім попиту від імпортерів все більше і більше додається попит від інших економічних агентів, які політичну ситуацію в Україні пов’язують з ослабленням гривні. Вони переводять частину своїх коштів з гривні в долар.
– Тобто політика впливає на курс гривні?
– Так, політичний чинник впливає на курс гривні, але казати, що виключно він впливає на нього є неправильно. Я вже сказав про інші важливі чинники, які впливають на фінансовий ринок.
– Президент підписав заяву на звільнення Миколи Азарова з посади прем’єра. Якщо буде переформатування уряду, чи вплине воно на курс гривні?
– Можливо, що наступні два місяці працюватиме уряд, який ще не затверджений, а виконує обов’язки згідно з Конституцією України.
– Як це вплине на фінансовий ринок?
– Багато залежатиме від того, яким буде переформатування уряду. Якщо лише посаду голови уряду віддадуть опозиції, а решта посадовців залишаться на своїх місцях – це насамперед стосується силовиків і міністра внутрішніх справ. У такому випадку не можу казати про послаблення політичного протистояння і відповідно про зменшення того напруження, яке ми маємо зараз.
– Чи можлива девальвація гривні до кінця року?
– Нині в тих умовах, у яких існує Україна, більш коректною була б політика повільної девальвації, ніж політика утримування курсу. На жаль, це виглядає не як економічне, а як політичне питання. Поки що Нацбанк вважає, що фіксований курс – це добре, але насправді це створює проблеми для економіки, які ми нині й маємо.
–Чи може долар коштувати 9 грн?
– Так, не виключаю цього.
– А наскільки може подорожчати євровалюта?
– Все буде залежати від того, як буде себе поводити долар. Якщо є прив’язка до однієї валюти, то інші залежать від курсу цієї валюти. Також важливо, що буде з доларом на міжнародних ринках, бо гривня дуже прив’язана до нього. Зараз долар укріплюється.
Розмовляла Наталія Кайзенберг