Податкове “пакращення”-2014

Цього року нових податків для підприємців не буде, але й легше жити також не стане. Адже відповідно до податкових змін, людям доведеться платити податок за нерухомість, а підприємцям –численні штрафи за порушення

Українська влада невтомно обіцяє покращити життя українцям. У Міністерстві доходів і зборів уже другий рік поспіль кажуть, що підприємцям буле легше працювати і податковий тиск на бізнес зменшиться. 
Зокрема, обіцяли спростити реєстрацію, скасувати печатки, зменшити кількість перевірок і знизити ставку податку на додану вартість ПДВ. Проте швидше за все перелічені позиції так і залишаться обіцянками. Адже зміни до Податкового кодексу, які набули чинності з 1 січня 2014-го обіцяного покращення не принесуть.

ПДВ не зменшили, але ввели податок за нерухомість

Анонсоване зниження ПДВ з 20% до 17% Кабмін таки вирішив відтермінувати, а ставку податку на прибуток підприємств знизять до 18% замість запланованих 16%. Як писала “Пошта”, проти зменшення ПДВ виступали представники МВФ. Однак це не єдині зміни, які вступили в дію цього року. Українцям у 2014-му
таки доведеться платити одіозний податок за нерухомість, який податківці запровадили ще минулого року.  Головний державний інспектор відділу взаємодії з громадськістю та масово-роз’яснювальної роботи інформаційно-комунікаційного управління Головного управління Міндоходів у Львівській області Вікторія Шихова розповідає, що цього року українці платитимуть податок за минулий рік. 
“Заплатять ті, хто має квартири площею понад 120 квадратних метрів та будинки, більші, аніж 250 квадратних метрів. Раз на рік потрібно буде розрахуватися за кожен квадратний метр надлишкової площі”, – пояснює співрозмовниця “Пошти”. Податок становитиме 11,73 грн (якщо площа квартири не перевищує 240 кв. м, а будинок не більший, аніж 500). Якщо ж площа більша, то податок становитиме 30,97 грн за метр.

Підвищили акцизний збір на алкоголь і тютюн

Вікторія Шихова запевняє, що нових податків цього року вводити не будуть. Мовляв, відповідних змін у законі немає, але у проекті бюджету-2014 (поки його ще не прийняли – “Пошта”) передбачено збільшення податкових надходжень більш ніж на три мільярди гривень. Цікаво, хто ж має сплатити ці гроші до державної казни? Проте варто зазначити, податківці підвищили ставки акцизного податку на алкоголь і тютюн.
“Акциз на пиво зросте суттєво – на 35%, на сидр і перрі (без додання спирту) – на 50%, на спирт та інші алкогольні напої на 14%. На тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну зобов’язання по сплаті акцизного податку збільшили на 11,6%”, – розповідає “Пошті” Вікторія Шихова. З її слів, ця новація буде відчутна не лише для тих, хто торгує такими товарами, а насамперед для споживача, адже він платить за все. Тобто товари, перелічені вище, скоро відчутно подорожчають. 

Сюрпризи ще попереду

Проте не варто поспішати з висновками, адже податкове законодавство прив’язане до Державного бюджету, а його на наступний рік ще не ухвалили. Тому спрогнозувати, що чекає на підприємців у 2014-му – не просто. 

“Паперові полегшення”

У податковій кажуть, що паперова звітність вимагає більше часу, тому від неї хочуть поступово відмовитись. Крім того, за словами Вікторії Шихової, на неї йдуть немалі затрати із бюджету. Варто зазначити, що в Європі досить популярна електронна звітність, а зважуючи той факт, що в нашому бюджеті грошей обмаль, то для України таке нововведення стало потребою. 
Також податківці спростили процедуру реєстрації підприємцям. Цього року почала діяти спрощена процедура реєстрації та облікування підприємців. Але як воно буде на практиці – наразі сказати складно.  У податковій додають: черг майже немає, але у цьому напрямку ще ведуть роботу. 

 І штрафні санкції…

Українським підприємцям немає коли чухати потилицю, адже адаптивний період, упродовж якого вони мали встановити нові касові апарати (або модернізувати старі), для передавання фінансової звітності до Податкової он-лайн завершився. Відтепер за їхню відсутність штрафуватимуть! До слова, електронну звітність треба подавати щодня.
Якщо для підприємців у містах це додаткові витрати, то для тих, хто працює у сільській місцевості – справжня біда. Також з нового року очікують пожвавлення контро­лю за захистом персональних даних. Не секрет, що багато підприємств мають у цьому напрямку недопрацювання. Тепер за це штрафуватимуть – щонайменше на 1400 гривень. 

Табу на перевірки

Олександр Клименко запевнив, що цього року малий і середній бізнес не перевірятимуть. Це добре! Але з 1 січня 2014 набув чинності Порядок подання платником податків заяви про проведення документальної невиїзної позапланової електронної перевірки та прийняття рішення територіальним органом Міністерства доходів і зборів України про проведення такої перевірки.
Для цього платник податків з незначним ступенем ризику має подати відповідну заяву не пізніше ніж за 10 календарних днів до передбачуваного початку проведення електронної перевірки. До заяви додаються електронні підтверджуючі документи. Податкова має право отримати від платника також завірені паперові копії документів, що стосуються перевірки.
Законом визначено, що електронні перевірки проводитимуть для платників податків, які застосовують спрощену систему оподаткування з 1 січня цього року, для суб’єктів господарювання мікро-, малого та середнього бізнесу – з 1 січня 2015-го та для інших платників податків з 1 січня 2016-го. Податківці кажуть, що завдяки інтернету і електронним звітам вони менше спілкуватимуться з людьми бізнесу віч-на-віч. Але чи добре це? Особливо для малого і середнього бізнесу – питання наразі відкрите. 
Податкові реформи – це добре, але в українських реаліях вони мають й політичне забарвлення. Тому важливо, щоб влада не перетворювала наповнення казни на політичний інструмент.
“Уряд забирає гроші з кишень простих українців” 
Оксана Продан, перший заступник голови комітету з питань податкової і митної політики ВРУ, – про новації та ймовірний тиск на підприємців 
– Pозкажіть, будь ласка, які податкові новації чекатимуть українців цього року.
– Окрім відміни прийнятого раніше зниження ставок податку на прибуток та податку на додану вартість, на останній сесії ВРУ минулого року депутати Партії регіонів та комуністи проголосували також за введення акцизу на переобладнання транспортних засобів з непідакцизних у підакцизні, що буде тепер обов’язковим до сплати при зміні реєстрційних даних ТЗ в органах Державтоінспекціі. 
Крім цього, введено податок за заготівлю деревини, при цьому ставки податку дуже диференційовані за територією та видом дерева, а види деревини включають в себе і вербу, і шипшину, і чагарник. Введено ПДВ на імпорт газу. Збільшено розмір акцизу на спиртовмісні товари. Знову введено ПДВ для зернових, але не усіх і з рядом виключень.
– На вашу думку, ці зміни позитивні чи негативні для підприємців? Чому?
– Практично усі зміни спрямовані на збільшення відрахувань бізнесом до бюджету, тож позитивними для підприємців назвати важко, тим більше, що є нововведення, які складно пояснити мінімальною логікою. 
Позитив є виключно лобістський, для одних підприємців за рахунок інших. Одним з прикладів цього є відміна обов’язковості використання сировини українського виробництва при виробництві коньяку, “завдяки” чому українські виробники втратять ринок збуту.
– Відомо, що цього року підвищили акцизи на алкоголь. Як ви оцінюєте цю новацію?
– Це рішення, як і по транспортних засобах, і по інших підакцизних товарах, визначено виключно намаганням отримати максимум коштів “тут і вже”. На жаль, такі рішення призводять до зменшення виробництва в майбутньому, до виведення виробництва з України. А головне – збільшення податків призводить до збільшення цін на товари і послуги, а за це платять споживачі. Тому такими збільшеннями податків уряд забирає гроші з кишень простих людей.
– У 2014-му податковий тиск на підприємців посилиться чи ні?
– Тиск посилиться через низку причин. Тому що за останні декілька років діючий уряд значно ускладнив умови ведення бізнесу, збільшено монополії, немає захисту права власності, а значить – бізнес згортається, що призвело до зменшення надходжень до бюджету. А витрати бюджету не зменшуються, а збільшуються, а отже ті кошти, які раніше стягували з 100 підприємців, сьогодні намагатимуться стягнути з 50 – 75 підприємців. 
– Можливо, податкова особливо “працюватиме” з тими підприємцями, які активно допомагали продуктами чи коштами мітингувальникам на Євромайданах?
– На тих, хто допомагає Євромайдану, намагаються тиснути і зараз, по-різному в різних областях. Це і робота органів контролю, і рішення органів влади, і навіть зустрічі з депутатами правлячої партіі. Думаю, що і надалі діюча влада не зупинить тиску.
Розмовляла Наталія Кайзенберг
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4990 / 1.62MB / SQL:{query_count}