Що буде з гривнею у 2014-му?

Експерти певні: через політичні причини влада й далі утримуватиме курс національної валюти

Новий, 2014-ий, навряд чи принесе українцям обіцяне урядом економічне зростання. Водночас тимчасове „пакращення” можливе. Адже попереду вибори, напередодні яких влада традиційно підвищує соціальні стандарти, покращує співпрацю з Росією і твердо тримає національну валюту.
Водночас урядовці й далі обіцяють: економіка зростатиме! Але біда в тому, що так зване зростання – неможливе. Бо супроводжуватиметься воно, на думку експертів, прискоренням інфляції й ослабленням гривні.
Фахівці певні: в новому році долар коштуватиме 8,5 грн. Але урядовці й далі вперто триматимуть національну валюту в шорах на кінець 2014-го.

Вперта стабільність


фото: Наталія Пиртик
Звісно, теперішній владі вигідно, щоб національна валюта була стабільною. Готівковий курс у 2014-му коливатиметься – в межах 8,1– 8,5 грн за долар, інформують finance.ua. Втім, деякі експерти стверджують, що Нацбанк буде жорстко тримати курс на рівні 8,2 грн за долар, а інші – що коридор розшириться до 5% (40 копійок на долар). 
До слова, урядовці не відмовились від ідеї відівчити українців від долара. Адже ставки за депозитами і далі знижують, особливо у валюті: з нинішніх 8 – 10% за доларовими вкладами вони впадуть до 5-6%. Гривневі депозити подешевшають ще більше: до 15-16% (зараз до 20% і більше). Втім, деякі банки, як і раніше, будуть залучати гривню під ризикові 20 – 22%. 
Трохи подешевшає кредитування, крім споживчого (там ставки 40 – 70% річних), насамперед це автокредити через намагання продавців оживити ринок продажу нових автомобілів. А ось іпотечне кредитування, як і раніше, залишиться на точці замерзання.

Курс має дихати

Незважаючи на всі незручності, деякі експерти підтримують позицію зниження курсу гривні до долара. Екс-міністр економіки, парламентар  Сергій Терьохін певен, що ймовірність того, що гривня подешевшає – “на столі”. А Ростислав Слав’юк, завідувач кафедри банківської справи Львівського інституту банківської справи Університету банківської справи НБУ вважає, що послаблення гривні – на часі, адже це треба було давно зробити. 
“Це зняття пружини. 8 грн 50 коп. за долар – оптимальний курс, адже досі долар на ринку не піднімався до такої позначки”, – розповів “Пошті” Ростислав Слав’юк. –  Тому великого зростання курсу долара на готівковому ринку не має бути. Це в рамках допустимого коридору”.
З політичних міркувань офіційний курс не буде змінюватись, тому готівковий не повинен бути вищим за 8,50
Натомість економіст Центру перспективних досліджень Олександр Жолудь розповідає, що на 2014-й рік уряд заклав граничний курс 8,4 грн за долар. “Офіційний курс упродовж цього року був 7, 99 грн за долар. Тому невідомо чи Нацбанк буде ослаблювати курс до 8,5 грн за долар. Наступного року залишиться курс між офіційним курсом і готівковим, ринком. 
Ймовірно, що фінансова політика буде приблизно така, як минулого року. Цього року долар може коштувати 8,50. З політичних міркувань офіційний курс не буде змінюватись, тому готівковий не повинен бути вищим за 8,50”, – розповів “Пошті” Олександр Жолудь.  

Високий курс дає прибуток

Водночас здорожчання долара боятися не варто, адже це може обернутися позитивом для української економіки і прибутками для деяких галузей.
“Через підвищення курсу долара будуть додаткові надходження від експортних операцій. Всі експортери отримають додатковий заробіток і це дасть надходження до бюджету. Це теж позитив, бо вони отримують додаткові прибутки”, – пояснює “Пошті” Ростислав Слав’юк. 
З його слів, теперішні події показали, що населення не готове підігравати курсовій політиці, як би цього хотіли спекулянти. 
“Тому курсового дисбалансу не буде. Якщо помірковоно підвищити курс долара, то з’явиться певна рівновага. Купувати зелений дорожче, ніж 8,30 грн за долар не хотіли. Якщо долар стане по 8,50 грн, то люди понесуть долари в банк. Адже багато людей купили долари по 8,15–8,20, тому їм буде цікаво заробити на різниці. Нині населення не готове купувати дорогі долари”, – резюмує експерт. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.3108 / 1.57MB / SQL:{query_count}