Часто кажуть: уряд повинен це і це зробити, адже ми всі платимо податки. Але при цьому податкове навантаження розподілене вельми нерівномірно. Лобісти бізнесу в парламенті давно зайняті небезкорисливим “набуттям” податкових пільг для цілих галузей, і треба визнати, результат їхньої “роботи” просто шокує аналітиків.
Так, згідно з підрахунками уряду, загальна сума пільг з податку на прибуток і ПДВ становила в минулому році понад 100 млрд грн (майже 22 млрд – з податку на прибуток та понад 88 млрд – з ПДВ). При цьому сума втрат податкових надходжень за час існування цих пільг оцінюється в більш ніж 15 млрд грн з податку на прибуток і в 30 млрд з ПДВ.
Такі пільги мали бути тимчасовими, але тимчасове виявилося постійним. Ситуація стала несправедливою для тих, хто чесно сплачує податки в повному обсязі. “Чесно платити податки і працювати важко. Але ще важче зрозуміти, чому одним доводиться нести податковий тягар повною мірою, а інші від багатьох повинностей звільнені? Звичайно, в окремих випадках податкові пільги необхідні, але це стає масовим явищем”, – обурюється співвласник одного з приватних підприємств Львова пан Андрій. З його слів, така ситуація розхолоджує сумлінних платників податків і руйнує конкурентне середовище.
Влада розуміє, що ситуацію необхідно змінити, адже не може так бути, що, хто працює від зорі до зорі, той платить податки в повному обсязі, а той, хто має “прихвати” в парламенті, виїжджає на пільгах.
Робота з аналізу наявних в Україні податкових пільг розпочалася ще наприкінці 2011 року в форматі міжурядової комісії за участі профільних міністерств. Адже європейський вибір – саме той шлях, йдучи яким, можемо сподіватися, що незабаром житимемо краще. Проте якщо прагнемо досягти загальноєвропейського рівня життя, то повинні розуміти, що платити податки в повному обсязі чи отримувати пільги повинні усі однаково та на паритетних умовах, а не мірятися, в кого “плечі ширші”.
Саме тому в уряді вважають, що необхідно поставити всіх виробників у рівні умови, як це є в Європі. До речі, тоді з’явиться можливість зменшення податків завдяки тому, що їх у рівній мірі платитимуть всі без винятку або за рідкісним винятком.
“Ми маємо намір залишити тільки ті пільги, які дійсно виконують свою стимулювальну функцію”, – заявив глава Міндоходів Олександр Клименко на зустрічі з представниками Американської торгової палати, його слова цитує видання “Дело”. Міністерство доходів і зборів оприлюднило законопроект “Про внесення змін в Податковий кодекс”, що пропонує з 1 січня 2014 року скасувати пільги з податку на прибуток для ряду галузей економіки. Настав час ліквідувати пільги з податку на прибуток для готельного бізнесу, паливно-енергетичної галузі, житлово-комунального сектора. Користуючись пільгами, вони не знизили ціни на свої послуги і продукцію, не пішли назустріч споживачеві.
У Міндоходів пояснюють, що надання пільг багатьом галузям насправді не створює сприятливих умов для стабілізації їх фінансового стану, але призводить до зменшення надходжень до бюджету і виникнення схем ухилення від оподаткування, інформує “Економічна правда”. В міністерстві вважають, що скорочення переліку пільг оздоровить ситуацію і дасть бюджету 1 млрд грн на рік від надходжень з податку на прибуток, цитує “Дело”. При цьому залишаться чинними пільги з податку на прибуток для галузей машинобудування і легкої промисловості, аграріїв, виробників програмного забезпечення.
“Податкові пільги потрібно давати лише тим, хто дійсно їх потребує. Ми бачимо, що пільги не допомогли багатьом галузям, навпаки, спровокували їх технічну відсталість. Виробництво не модернізували, працюють на обладнанні і методами минулого сторіччя. Як результат – цілі галузі виявилися неконкурентоспроможними. Їх продукція програє за якістю іноземним аналогам. У нас пільг немає, тому ми провели реконструкцію, модернізацію, зменшили витрати. Справляємося...” – каже менеджер одного з небагатьох львівських підприємств, яке міцно стоїть на ногах.
Ті, хто контролює “пільгові” галузі, навряд чи прагнуть змін. Маючи пільги, вони одержують надприбутки і при цьому вимагають підтримки держави. Згідно з оцінками Мінфіну, за рахунок податкових пільг та преференцій національні виробники в 2012 році отримали додатковий прибуток близько 62 млрд грн. В 2013 році цей показник сягнув 70 млрд грн, повідомляє УНІАН.
Відтак дороговказом політики Міндоходів стає вирівнювання ситуації та спрямування пільгових преференцій в русло адекватного розподілення задля отримання поштовху для розвитку підприємництва та покращення добробуту громадян.