Річ не в шоколаді…

Росія й далі веде торговельну війну з Україною. Деякі фахівці певні, що причини її насправді політичні

Росспоживнагляд перевіряє українські фабрики Roshen, після того, як  кілька днів тому заборонив постачання продукції цієї компанії до Росії. Сусіди кажуть, що виявили в молочному шоколаді компанії канцероген бензопірен. Тому візьмуться за перевірку продукції на підприємствах Києва, Вінниці, Кременчука та Маріуполя. Про це йдеться у повідом­ленні Мінекономрозвитку нашої країни. 
Також у відомстві зазначають: Україна створила робочу групу для проведення консультацій з Росією у зв’язку з введенням заборони на постачання до РФ продукції кондитерської корпорації Roshen. “Україна буде діяти оперативно в цьому питанні. Після заяви Геннадія Онищенка ми створили робочу групу, і я її очолив. До неї також увійшов і міністр аграрної політики та продовольства Микола Присяжнюк. Ми були готові до такого розвитку подій, і вже маємо план дій”, – сказав Ігор Прасолов, міністр економічного розвитку і торгівлі.
За його словами, головна мета робочої групи – оперативне вирішення проблеми, об’єктивна оцінка фактів, відстоювання національних інтересів і відновлення експорту продукції українського виробника. “Ситуація, яка виникла, торкається інтересів понад восьми тисяч працівників наших підприємств. Це може відбитися на сальдо торгового балансу, загрожує зменшенням податкових відрахувань на всіх рівнях”, – сказав Ігор Прасолов. 
Водночас він додав, що Україна буде вести виважену політику для того, щоб не допустити загострення торговельних відносин між двома країнами. Натомість українська корпорація Roshen призупинила поставки своєї продукції в РФ, не чекаючи надходження офіційного повідомлення Росспоживнагляду, інформує прес-служба Roshen.
Заборону на ввезення солодощів від Roshen може ввести й Молдова
У Росспоживнагляді запевняють: причиною відмови від українських солодощів є сумніви щодо відповідності продукції вимогам нормативної документації. Проте, як пише Forbes, деякі фахівці певні, що причини обмежень насправді політичні. Зокрема, генеральний директор корпорації Roshen В’ячеслав Москалевський каже: у переліку претензій є вкрай серйозне звинувачення, нібито в молочному шоколаді Roshen виявлена канцерогенна речовина бензопірен, яка може накопичуватися в організмі. “Це звинувачення просто безглузде – бензопірен є у всьому, що нас оточує”, – каже  В’ячеслав Москалевський. На його думку, причини обмежень –  політичні. “Не пов’язую санкції проти нас з митами на імпорт автомобілів або забороною на транзит зерна. Це виключно політичні мотиви”, – каже В’ячеслав Москалевський.
Наслідки “шоколадної” війни – очевидні. За словами генерального директора корпорації Roshen, питома вага російського ринку в загальному обсязі експортних поставок компанії становить близько 50%, а в загальних продажах Roshen – 12-15%. “Це приблизно 150-200 млн доларів щороку!”, – каже він. За даними Candy Industry, виручка компанії за 2012 рік становить 1,28 млрд доларів.
Питома вага російського ринку в загальному обсязі експортних поставок компанії становить близько 50%, а в загальних продажах Roshen – 12-15%. Це приблизно 150-200 млн доларів щороку
Наслідки заборони поставок на російський ринок Москалевський оцінює як “хворобливі, але не смертельні”. Адже Roshen у Росії має власне виробництво – Липецьку кондитерську фабрику – обсяги якої тепер доведеться нарощувати. “Щоправда це відбудеться не одразу, тож Roshen повернеться на російський ринок не скоро”, – визнає він. 
Крім того, слідом за Росією заборону на ввезення солодощів від Roshen може ввести й Молдова. Так про намір перевірити продукцію компанії заявив заступник директора Агентства з безпеки продовольства
Грігоре Порческу. “Бензопірен – токсична речовина, але ми не маємо намірів його шукати в шоколаді, оскільки вона там не міститься, – зазначив молдавський фахівець. – У той же час ми в змозі провести і, швидше за все, проведемо вибіркове тестування продукції (корпорації Roshen), щоб переконатися, у чому ж насправді проблема”.

 Коментар                                                      
Анатолій Баронін, директор аналітичної групи Da Vinci AG:
– Розв’язання Російською Федерацією торгових воєн і безпідставне закриття ринку для українських товарів, останнім з яких стала продукція української корпорації Roshen, має дві мети: зірвати укладення Україною угоди про асоціацію з ЄС і приховати неефективність розвитку Митного союзу. Послідовність дій російського Держспоживстандарту – це не що інше, як неконкурентні дії на ринку, які мають геополітичний бекґраунд.
Дії і політика російської сторони сьогодні свідчать про те, що підписання угоди в листопаді 2013-го між Україною і ЄС Кремль сприйме як велику геополітичну поразку, яка ставить під удар всю концепцію російської політики на пострадянському просторі. Тож Москва продовжить нарощувати торговельно-економічне протистояння з Україною і, можливо, посилить тиск на ключові фігури, які лобіюють євроінтеграційний курс. Крім того, варто очікувати збільшення фінансових потоків у проросійські громадські організації та політичні сили на території України і спроб дестабілізації ситуації в країні восени поточного року.
Показово, що ситуація з Roshen демонструє нам, як дії Кремля починають переходити в площину конкретних політичних персоналій, котрі брали участь у попередньому вирішенні аналогічних конфліктів по інших товарних позиціях.
За нашими оцінками, запровадження торговельних обмежень на українські товари відобразиться також на зниженні показників взаємного товарообігу, який використовується Москвою як аргумент для вступу України до Митного союзу. При цьому ми не виключаємо, що за рахунок торговельної війни з Україною, яка останнім часом зачіпає в основному позиції продуктів харчування, Кремль прагне вирівняти внутрішній ринок Митного союзу, що демонструє негативні показники. Так, в 2012-му поставки імпортної кондитерської продукції в Білорусь збільшилися на 56%, в січні-лютому 2013 року – в 2,2 рази, а білоруські кондитери називали Roshen серйозним конкурентом на внутрішньому ринку.
Варто підкреслити, що за чотири місяці 2013-го зовнішня торгівля в рамках Митного союзу, за даними Європейської економічної комісії ООН, знизилася на 1,3%, взаємна – на 10%, що розходиться з даними, заявленими Президентом РФ Володимиром Путіним в ході його візиту до Києва. При цьому торгівля між Росією і Білорусією зменшилася на 16%, а між Білоруссю і Казахстаном – на 12%. Іншими словами, крім тиску на Україну у питанні асоціації з ЄС, торгові війни повинні дозволити Москві згладити неефективність розвитку Митного союзу.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.9740 / 1.6MB / SQL:{query_count}