Перший заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень Ярослав Жаліло вважає, що важливіше для України – отримати реструктуризацію тих боргів, які потрібно сплатити.
“Думаю, нам однозначно не вдасться отримати транш у розмірі 15 мільярдів доларів, про який попросив уряд. Можливо, він і не потрібен”, – сказав Ярослав Жаліло в ефірі одного з телеканалів.
Проте для України, на думку експерта, оптимальнішим варіантом було б рефінансування попереднього кредиту.
“Програма-мінімум (вона ж програма-оптимум) полягає в отриманні нами реструктуризації тих коштів, які мусимо віддати. Якщо я не помиляюся, це близько 5,5 мільярдів доларів”, – розповів Ярослав Жаліло.
“У форматі реструктуризації МВФ міг би на дуже м’яких умовах надати Україні таку можливість та не наполягати на збалансуванні бюджету “Нафтогазу” за рахунок підвищення комунальних тарифів, на оздоровленні Пенсійного фонду, на лібералізації курсоутворення з відповідним підвищенням ризиків девальвації”, – пояснив він.
Як писала “Пошта”, перший віце-прем’єр-міністр Сергій Арбузов зазначав: якщо вдасться домовитися з кредиторами, то Рада директорів Міжнародного валютного фонду вже на початку березня може ухвалити рішення про надання Україні нової позики.
У той же час Financial Times пише, що без грошей МВФ в України не вистачить коштів, аби сплатити зовнішній борг. Як зауважує видання, продавши єврооблігації Київ лише виграв деякий час для переговорів із МВФ. “Розтягнутий у фінансовому шпагаті, уряд України скористався високою світовою ліквідністю, аби отримати 1 млрд доларів на 10-річних облігаціях, які він продав у листопаді 2012 року. Київ купив час, а переговори з МВФ, здається, затягнуться на тижні, можливо навіть на довше”, – інформує видання. “Вчинивши так, український уряд надав криштально зрозумілий сигнал: він не поспішає укладати угоду з МВФ та росіянами”, – каже Тімоті Еш, експерт Bank Standard. За його словами, у той час як світові ринки є ліквідними, Україна припускає, що зможе профінансувати себе за допомогою ринку. “Свіжа готівка допоможе Україні, яка ввійшла в другу рецесію за чотири роки, протягнути ще місяць, два, а може й довше. Але, враховуючи зменшення темпів зростання та доходів бюджету, Україна навряд чи нашкребе достатньо грошей вдома чи за кордоном, аби сплатити приблизно 10 млрд доларів зовнішнього суверенного боргу цього року”, – пише Financial Times.
Нагадаємо, як зазначив представник МВФ в Україні Макса Альєра, Україні потрібні зовнішні кредити. Як відомо, вже цього року Україна має сплатити МВФ 5,8 млрд доларів.