Попри неврожай зернових, ціни на хліб та інші важливі продукти залишатимуться стабільними. Як заявив прем’єр-міністр Микола Азаров, це офіційна позиція уряду. “Спекулянти підвели голови, але, незважаючи на прогнози високих цьогорічних цін на зерно, вартість хліба, молока, масла та інших продуктів харчування в Україні не зросте на відміну від неврожайних 2003-го і 2010 років. Держава має великі запаси продовольства і зерна, якими забезпечуватиме український ринок”, – запевнив голова уряду під час робочої поїздки до Запорізької області.
Торік в Україні зібрали 56,7 млн тонн зерна, цього року – поки що 25 (за найоптимістичнішими прогнозами зберуть не більш як 45,3 млн тонн). Подібною ситуація буде і з врожаєм інших культур. Експерти кажуть, що восени варто очікувати підвищення цін. До виборів хліб та інші соціально важливі продукти не мали б дорожчати. А от що буде після них – сказати важко. Уряд обіцяє “тримати” гривню…
Суб'єктивний погляд |
Василь Вінтоняк, директор консалтингової компанії "Інфагро": |
- Продукти дорожчатимуть, незважаючи на те, що Микола Азаров переконує: все буде добре. Не може так бути! Якщо в усьому світі ціни на продукти підвищують! Не будуть суттєво дорожчати молочні продукти, бо тут ми мало залежимо від світового ринку, хоч там, до речі, ціни на молочну продукцію знизилися і поки що немає тенденції до їх зростання. В Україні вона дорожчатиме лише в міру того, як скорочуватиметься виробництво сирого молока, а воно вже сезонно зменшується. У будь-якому випадку ціни не будуть вищими, аніж торік. Найбільше залежні від світових тенденцій ті товари, що підлягають зовнішній торгівлі. Приміром, на ціну м'яса сильніше впливає ситуація на внутрішньому ринку, як і на ціни кормів, зерна (воно цього року має бути дорогим), тому можна очікувати, що і м'ясо невдовзі подорожчає. |
“В Україні гривня стабільна, буде стабільною і після виборів. Ми не друкували і не друкуємо гривень – це загрожувало б розвалом української економіки. Але, попри всі труднощі, держава вирішує це питання”, – веде далі Азаров. Щодо “вирішує”, то тут доцільно звернути увагу на відновлення переговорів із МВФ.
Загалом, ціни на продукти з початку року навіть трошки зменшилися (вочевидь, за рахунок сезону овочів та фруктів). Хоча якщо дивитися на моніторинг цін соціально значущих товарів, який веде Мінекономрозвитку, то легко зауважити, що вартість низки продуктів збільшується. Ціни на 25 товарів, включених до моніторингу, від початку року зросли тільки на 4%. Але є й винятки: на Кіровоградщині та в столиці основні товари подорожчали на 20%. На Львівщині – усього на 7%!
Якщо бажаєте дізнатися, які області є “дорожчими”, а які “дешевшими” щодо цін соціально значущих продуктів, дивіться подану нижче інфографіку.