Тисяча обіцянок

Експерти розповідають "Пошті", чому "Вітину" тисячу отримають далеко не всі українці

Експерти розповідають "Пошті", чому "Вітину" тисячу отримають далеко не всі українці

Українців уже почали активно “годувати” черговими передвиборними обіцянками. Одна з них – повернення тисячі гривень вкладникам колишнього радянського Ощадбанку, яку вже охрестили як “Вітина” тисяча. 

У пам’яті українців добряче закарбувався січень 2008-го, коли люди годинами простоювали на морозі у довжелезних чергах, штовхалися, сварилися, і це – щоб отримати обіцяну тодішнім прем’єр-міністром Юлією Тимошенко тисячу. Однак тоді не всі дочекалися своєї тисячі, адже фінансування припинили вже у лютому 2008-го. 

Експерти ж певні: цьогоріч обіцяну тисячу отримають також далеко не всі. Зокрема, називають щонайменше дві причини, через які українців знову пошиють у дурні.  

По-перше, через брак потрібних на всю цю акцію коштів. По-друге, через те, що багато людей не зможуть правильно та вчасно пройти процедуру, яку їм пропонує Ощадбанк України. Адже як може людина похилого віку сама зареєструватися через інтернет, якщо вона ніколи в житті не користувалася комп’ютером?! 

ДОВІДКА

Актуалізація даних здійснюється стосовно тих вкладників, які не отримали протягом 2008-го компенсаційні кошти в межах проіндексованих заощаджень (але не більш як 1000 грн на одного вкладника) та дані про яких внесено до реєстру вкладників заощаджень громадян до 1 січня 2012 р.

Визначено такий порядок отримання інформації про місце і час актуалізації даних для вкладників, яким на 1 січня 2012-го виповнилось:

• 80 років і більше – з 2 квітня до 20 квітня;

• 70 – 79 років – з 21 квітня до 20 травня;

• 60 – 69 років – з 21 травня до 20 червня;

• 50 – 59 років – з 21 червня до 20 липня;

• до 50 років – із 21 липня.


Для визначення часу і адреси установи, де буде проводитись актуалізація, вкладникові потрібно виконати одну з таких дій:

• заповнити спеціальну форму в розділі “Інформація для вкладників Сбербанку колишнього СРСР” на сайті Ощадбанку;

• зателефонувати на гарячу телефонну лінію і дочекатися з’єднання з оператором;

• зателефонувати на гарячу телефонну лінію та отримати інформацію за допомогою автовідповідача.


Номери телефонів гарячої лінії: +38-044-364-21-21 (за тарифами “Укртелекому”) або 0-800-212-000 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів в Україні). Лінія працюватиме з 9.00 до 18.00 без вихідних з 02.04.2012 р.

Наступним етапом буде відвідування вкладником установи банку. При собі вкладник повинен мати такі документи:

• паспорт громадянина України та ксерокопії сторінок паспорта, які містять прізвище, ім’я, по батькові, дату народження, серію та номер паспорта, дату видачі та найменування органу, що його видав, відмітку про місце реєстрації, відмітку про право здійснювати платежі без ідентифікаційного номера (за наявності);

• довідку про присвоєння ідентифікаційного номера та її ксерокопію (не надається в разі наявності в паспорті відмітки про право здійснювати платежі без ідентифікаційного номера);

• ощадні книжки за компенсаційним(и) рахунком(ками).

Компенсаційні виплати планується розпочати в червні цього року. Після проведення актуалізації в установі Ощадбанку вкладнику буде повідомлено місце і час отримання компенсаційних коштів. Звертаємо увагу, що порядок актуалізації не впливає на порядок виплат. 

Два етапи

Ощадбанк України ще з початку тижня розпочав процес уточнення даних клієнтів, які мають право отримати свої знецінені заощадження в Ощадбанку СРСР. Представники банку пообіцяли, що розпочнуть виплати вже на початку літа, а до кінця року гроші отримають близько шести мільйонів вкладників. 

Уточнення даних вкладників колишнього радянського Ощадбанку, які, відповідно до доручення президента України, повинні до кінця року отримати компенсаційну суму за свої знецінені заощадження, відбуватиметься у два етапи. 

Спочатку вкладник повинен зателефонувати на гарячу лінію Ощадбанку України або зареєструватися на сайті установи, відтак йому скажуть, де й коли він зможе особисто актуалізувати свої дані. Це потрібно для того, щоб оформити на нього банківську картку.

За один раз вкладник радянського Ощадбанку, як і 2008-го, зможе отримати тисячу гривень. Ці гроші будуть перераховані на його картку, щоб уникнути черг при готівкових виплатах, як це було минулого разу, пояснює Сергій Подрєзов, голова правління Ощадбанку України. 

“Зареєструвавшись у квітні, можливо, ви отримаєте картку у червні. Якщо у травні – можливо, картку ви отримаєте у липні-серпні, – пояснює він. – До кінця року виплати отримають шість мільйонів осіб. Ми прогнозуємо, що за місяць обслуговуватимуть близько мільйона вкладників і вони отримають свої гроші”.

Гроші надрукують?

В уряді пообіцяли, що люди отримають свої кошти, але не сказали, де планують брати гроші. Зокрема, Павло Розенко, провідний економіст Центру ім. Разумкова, припускає, що гроші друкуватимуть.

“Фінансування всіх соціальних програм в Україні відбувається через Закон “Про державний бюджет України”. Очевидно, що в держбюджеті на 2012 рік коштів на фінансування цих програм не закладено, адже відповідні зміни вже мали бути внесені до бюджету. Лише після цього буде зрозуміло, скільки буде виплачено коштів, і головне – буде відомий ресурс, звідки уряд братиме гроші, – зазначив “Пошті” Павло Розенко. – Економічна ситуація в Україні нестабільна, і фінансового ресурсу держави не вистачає на виплату пенсій, зарплат, соціальних допомог тощо. Минув майже місяць після презентації соціальних ініціатив президента, а досі не зрозуміло, де посадовці візьмуть 24 млрд грн для втілення їх у життя. Урядовці не знають, де взяти гроші, залишається їх просто надрукувати”.

Також, з’явилось багато формальних перешкод, які “заважають” виплатити людям кошти. Спершу обіцяли виплатити омріяну тисячу всім, хто не отримав її у 2008-му. Тепер кажуть, що гроші отримають не всі, а лише ті, хто був зареєстрований і не отримав їх у 2008-му. 

За словами Павла Розенка, мільйони людей у 2008-му році не встигли зареєструватися через величезні черги. “Тож  нині ці люди фактично позбавлені права отримати тисячу. Тобто, вони не отримали гроші у 2008-му році і не отримають їх тепер”, – каже експерт. 

Телефоном зареєструватися складно

Щоб уникнути черг, Ощадбанк запровадив процедуру реєстрації на сайті Ощадбанку та за телефоном гарячої лінії. Здавалось би, що це має бути зручно, адже не всі люди (особливо в селах) мають інтернет та вміють ним користуватися. 

Проте, як з’ясувала “Пошта”, поговорити з оператором за допомогою безкоштовної гарячої лінії за номером 0-800-212-000 нелегко. Так у четвер, 5 квітня, з 17.25 до 18.00, на лінії можна було лише прослухати інформацію Ощадбанку, але дочекатись розмови з оператором так і не вдалося.

Учора, 6 квітня, з 11.00 до 13.00, лінія постійно була перевантажена і “Пошті” запропонували скористатися сайтом Ощадбанку. Тож, як бачимо, гаряча лінія є малоефективною. 

Натомість, краще працює сайт Ощадбанку. На сайті вкладник справді може зареєструватися. Для цього йому потрібно заповнити спеціальну форму, в яку слід вписати номер, який вказано у вашій ощадкнижці або відривному талоні, номер паспорта та дату народження (усі дані вписувати лише цифрами). Проте виникає питання, як реєструватимуться люди, які живуть у селах і не мають доступу до інтернету або не вміють ним користуватися.

Директор центру економічного розвитку Олександр Пасхавер вважає, що нова реєстрація розроблена некваліфіковано. “Апріорі я можу сказати, що якщо в нас щось робиться, то робиться абияк. Недостатня увага до людей – це наша спадкова риса характеру. Українські урядовці не вміють зробити так, щоб усім було зручно. Це включено в модель поведінки нашої держави”, – сказав “Пошті” Олександр Пасхавер.

На думку Павла Розенка, сьогодні роблять усе, щоб якнайменше людей отримали свою законну тисячу. “Створюють різного роду бюрократичні перешкоди, дають негласні доручення. Фактично створюють такі умови, щоб зменшити кількість людей, які претендують на довгоочікувану тисячу гривень”, – додає співрозмовник.  

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
3.4904 / 1.64MB / SQL:{query_count}