Віце-прем’єр-міністр – міністр соціальної політики Сергій Тігіпко оприлюднив законопроект, згідно з яким уже з 1 січня запропоновано ввести податок на багатство. Зокрема, податком будуть обкладати коштовності, яхти, нерухомість і землю.
Податок на розкіш дозволить додатково виручити для пенсіонерів 800 млн грн щорічно. Депутати готові підтримати ініціативу Кабміну, щоб скоротити “колосальний розрив” у доходах населення. Але експерти називають це популізмом, оскільки існує легальна можливість ухилитися від сплати нового податку, інформує “Комерсант-Україна”.
Податок на багатство не скасовує інші платежі, наприклад, збір за першу реєстрацію автомобіля або мита, а є доповненням до них. Наприклад, до податку на нерухомість із 1 липня один раз в рік тим, кого міністерство визнає багатими, доведеться сплатити 2% мінімальної зарплати (МЗ; на 1 січня вона становитиме 1073 грн)) за 1 кв. м квартири площею понад 300 кв. м. Ця ж ставка буде застосовуватися при володінні будинком площею від 600 кв. м.
За землю несільськогосподарського призначення площею понад 0,5 га потрібно буде платити 5% від нормативної оцінки ділянки або 25% від оцінки землі в області. Той, хто має автомобіль або мотоцикл із об’ємом двигуна від 4000 куб. см і 800 куб. см заплатить 20% МЗ за кожні 100 куб. см. Власники літаків і вертольотів платитимуть по 0,2% МЗ за 1 кг ваги, а податок для водних суден в 20% МЗ буде прив’язаний до потужності двигуна. При покупці годинників, телефонів, зброї, ювелірних виробів з дорогоцінних металів вартістю понад 2 тис. євро, а також взуття, одягу, хутра, антикваріату вартістю від 3 тис. євро необхідно буде протягом місяця сплатити 10% їх вартості. Ця ж ставка буде додатково сплачуватися при ввезенні товару фізичною собою в Україну.
Депутати майже усіх парламентських фракцій підтримують запропонований законопроект, проте директор центру соціально-економічних досліджень “CASE-Україна” Дмитро Боярчук сумнівається, що депутати підуть проти своїх інтересів і зважаться прийняти закон у запропонованій редакції. Якщо ж це відбудеться, податок, на його думку, має діяти довше п’яти років. Експерт попереджає, що наявність можливостей ухилятися від податку ставить під сумнів отримання 800 млн грн на рік.
Наприклад, землю можна розділити на ділянки менше 0,5 га, зареєструвавши їх на кількох людей, а дорогий годинник і телефон ввозити за заниженою митною вартістю або як особисті речі. Не зможуть обійти новий податок тільки громадяни з доходом понад 16 тис. грн, які легально працюють за трудовою угодою.
КОМЕНТАРІ | |
Павло Розенко, колишній перший заступник міністра праці і соцполітики, експерт Центру ім. Разумкова: |
Ростислав Славюк, професор, завідувач кафедри банківської справи Львівського інституту банківської справи Університету банківської справи НБУ: |
- Виходить дивна ситуація. Є законопроекти, які спрямовані проти народу, - пенсійна реформа, закон про обґрунтування рішень суддів. Їх вносять і дуже швидко і без змін за них голосують. Влада виносить на всезагальне народне обговорення такий резонансний законопроект, як впровадження податку на розкіш. Який зміст цього обговорення? Мені здається, що це просто політичний жест для суспільства. Експерти вимагають, щоб влада почала з себе проводити реформи, і вони це "роблять". Доля цього закону - це доля політичної ганчірки. Влада може витягнути її, показати, помахати нею. Подивіться, який ми законопроект зробили. Якщо б вони справді хотіли цей закон прийняти, то Сергій Тігіпко сьогодні його би вніс, а завтра за нього би проголосували. | - Це питання обговорюють уже другий рік. Чесно кажучи, я не знаю, чи наші багатії так легко погодяться платити цей новий податок. За кордоном такі закони вже давно працюють, бо самі багатії проявили ініціативу. Деякі бюджети країн без цього додаткового податку просто не можуть існувати. Сергій Тігіпко вирішив йти шляхом європейських країн. Думаю, що у ВРУ будуть старатися відтягнути ухвалення цього закону. Якщо закон приймуть, для влади це буде додатковий відсоток підтримки. |