Цінова атака на харчі

Вартість продуктів на вітчизняних ринках зростає так само, як і на світових. Світові ціни на основні продукти харчування за рік підвищилися більш ніж на третину, що в поєднанні з тривалою фінансовою нестабільністю створює небезпеку голоду серед найбідніших верств населення.

 

Вартість продуктів на вітчизняних ринках зростає так само, як і на світових

 

Світові ціни на основні продукти харчування за рік підвищилися більш ніж на третину, що в поєднанні з тривалою фінансовою нестабільністю створює небезпеку голоду серед найбідніших верств населення. На початку тижня Світовий банк оприлюднив доповідь, у якій зазначив, що сьогодні ціни на продукти досягли пікових показників кризового 2008 року. Тому, кажуть фахівці Світового банку, мільйонам людей загрожує голод.

І хоч в огляді йдеться головним чином про ситуацію в Африці – саме там небезпека голоду найбільш гостра, ситуація із цінами в Україні демонструє аналогічні тенденції. Висновки тих українських економістів, які у ці дні коментували можливість голоду в Україні, звісно, не такі песимістичні, адже Україна стільки виробляє, стільки експортує, окрім цього, виявляє ініціативу розмістити у себе один зі світових резервних продовольчих фондів…

Але ціни в нас постійно зростають, та ще й швидше, аніж оновлюються гривні у гаманцях. Навіть на психологічному рівні помітні цікаві особливості – як свідчать результати соціологічних досліджень, щонайменше половина українців побоюється світової продовольчої кризи. І не через співчутливість до сусідів по материку, а через страх, що така криза болісно вдарить по Україні.

Статистичні дані Держкомстату і Світового банку доволі схожі. Експерти СБ повідомляють, що ціни на основні продукти станом на літо 2011 р. на 33% вищі за аналогічні минулорічні показники. Наприклад, за минулий рік світові ціни на кукурудзу зросли на 84%, цукор подорожчав на 62%, пшениця – на 55%, соєва олія – на 47%. У червневому випуску доповіді “Про соціально-економічне становище України” українські фахівці констатують, що протягом січня – червня цього року зросли ціни практично на всі сільськогосподарські продукти.

Нерідко це зростання перевищує не просто третину, а й половину минулорічних показників. До прикладу, середня ціна на кілограм картоплі у 2010 році становила 4,92 грн, у червні 2011-го – вже 9,41 (90%); ціна на свіжу капусту за рік зросла від 3,92 до 6,35 грн (61%), на моркву – із 7,32 до 10,96 (49%)… Ситуація в Україні ускладнюється ще й тим, що, як писала “Пошта” кілька тижнів тому, наші громадяни витрачають на їжу близько 60% своїх доходів.

За таких реалій не дивно, що половина українців (за даними “R&B Group”) вважає, що маємо причини хвилюватись через світову продовольчу кризу, оскільки вона захопить і нас. При цьому для 73% наших громадян така криза означає передусім підвищення цін на основні продукти харчування. Це і відбувається, до того ж невпинно. Є ще один цікавий момент, пов’язаний зі збільшенням цін на продукти. Цього місяця група дослідників із Інституту складних систем у Кембриджі опублікувала дослідження, в якому доводить, що в останні роки збільшення цін на продукти збігалися із початком масових заворушень. Це вже привід для роздумів тих, кого протести можуть зачепити. Тим паче, що і в Африці причиною кризового стану із продуктами харчування є не лише погана врожайність. У Світовому банку відзначають і штучне завищення цін.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4539 / 1.57MB / SQL:{query_count}