На Львівщині роботодавці з 337-ми підприємств заборгували працівникам 66,5 млн грн
Президент України Віктор Янукович вирішив покращити життя вже сьогодні тим, кому заборгували зароблене. Відтак видав доручення прискорити та покращити роботу з повернення заборгованості виплати заробітної плати і не допускати таких заборгованостей у майбутньому. Ці завдання від очільника держави отримав вічний реформатор віце-прем’єр Сергій Тігіпко. Однак скоро казка мовиться, та не скоро діло робиться.
Президентські доручення не здатні миттєво трансформуватися у банкноти в руках працівників. Отож на покращення життя доведеться почекати. Адже нині заборгованість із виплати заробітної плати в Україні становить 1,3 млрд грн. Мова, звісно, йде лише про офіційну зарплату. А відтак, за найоптимістичнішими прогнозами, сума боргів із зарплати в Україні є щонайменше удвічі більшою, аніж повідомляє офіційна статистика. А за даними Держкомстату, на 1 лютого 2011 року розмір невиплачених заробітних плат збільшився на 10,4%, порівняно з 1 січня, і становить 1,3 млрд грн.
Реакцією на нинішню ситуацію із заборгованістю зі заробітної плати став законопроект про внесення змін у деякі законотворчі акти України (стосовно матеріальної відповідальності працедавця перед працівником за порушення термінів виплати заробітної плати та інших виплат працівникам). Авторами законопроекту є народні депутати Володимир Марущенко та Давид Жванія. Вони пропонують внести зміни в Кодекс законів про працю в Україні, Закон України “Про оплату праці” і встановити, що за порушення роботодавцем термінів виплати заробітної плати та інших виплат, які належать працівникові, роботодавець зобов’язаний виплатити невиплачену у встановлені терміни суму одночасно з виплатою працівникові пені в розмірі 1% від суми за кожен день протермінування, починаючи з наступного дня після закінчення встановлених термінів виплати і включно з днем фактичної виплати. Разом із тим парламентарі пропонують не поширювати дію нових норм на випадки порушення термінів розрахунків під час звільнення.
Цей законопроект – не більше, аніж чергове залицяння до електорату. Адже він може дисциплінувати одиниці недобросовісних роботодавців. Інші ж у країні, де всі винні всім, просто стануть його заручниками. Адже найчастіше зарплату затримують саме тому, що її просто нічим виплатити через невчасні розрахунки та інше.
Тим часом ситуація із заборгованістю всіх і всім в Україні стає справді катастрофічною. Борги зі заробітної плати, непомірні тарифи на житлово-комунальні послуги призвели до ситуації, коли борги населення за послуги ЖКГ в Україні становлять 12,1 млрд грн. Відтак із такими боржниками мали би боротися Законом “Про виконавче провадження”. Відтепер за борг перед банками, кредитними спілками чи комунальними підприємствами у понад 10 мінімальних зарплат або 9410 грн у громадянина можуть забрати квартиру чи земельну ділянку. Боржник повинен звільнити житло через два тижні. Раніше на це давали два місяці. Конфісковане майно продаватимуть на аукціонах.